02/08/2016; autor: Fundacja TERAZ
WHO publikuje raporty co trzy lata. Jego głównymi założeniami jest ocena jak zmienia się stan zdrowia i jeśli wymaga tego sytuacja, co można zrobić, by go poprawić. Wyniki tegorocznego raportu nie są pozytywne dla Europy. Zgodnie z nim, tryb życia Europejczyków jest daleki od zalecanych przez WHO norm zdrowego życia. Europejczycy przede wszystkim spożywają za dużo alkoholu i palą zbyt dużo tytoniu.
Europa uzyskała najwyższe na świecie wskaźniki konsumpcji alkoholu. Według badań, w ciągu roku jeden Europejczyk wypija 11 litrów czystego alkoholu. Podobnie jest z tytoniem. Aż 30 procent populacji sięga po papierosy. Europejskie statystyki nie prezentują się dobrze również w kwestii otyłości. Udział osób z nadwagą lub otyłych w społeczeństwach poszczególnych państw waha się miedzy 45 procent a 67procent. Łącznie, ponad połowa Europejczyków (59procent) zmaga się ze zbyt dużą masą ciała. W Polsce te wskaźniki są powyżej średniej. 63 procent Polaków ma problemy z nadwagą, natomiast 25 procent cierpi na otyłość. Raport zawiera też dane na temat poziomu satysfakcji Europejczyków z życia. Poziom ten liczony jest za pomogą różnych czynników, takich jak ilość dochodów, wykształcenie i warunki zamieszkania. Zadowolenie z życia w Europie waha się między 4,2 a 7,8 punktami (licząc od 0 do 10 punktów).
Jednak raport zwraca też uwagę na pozytywne aspekty sytuacji w Europie. Długość życia jest dosyć długa w porównaniu do reszty świata –wynosi, zależnie od państwa 71 – 81 lat. Poprawiły się też dane dotyczące narodzin. W 1990 r. na tysiąc nowonarodzonych niemowląt, około 15 umierało. W 2010 r. umieralność noworodków spadła do około 7 przypadków.
Ponadto nastąpiła poprawa w zakresie prowadzenia polityki zdrowotnej przezposzczególne państwa. Zmniejsza się nierówność występują między państwami, u których służba zdrowia działa najlepiej, a tymi, w których działa najgorzej. Obecnie (od września 2012 r.) 53 państwa członkowskie WHO (w tym Polska) pracuje nad projektem Heath 2020, który ma za zadanie wspierać działania światowych rządów w zakresie poprawy sektora zdrowotnego. Celami projektu są m.in. polepszenie stanu zdrowia wśród społeczeństw, podnoszenie poziomu działalności systemów zdrowotnych, rozwiązywanie problemu chorób zakaźnych i niezakaźnych, zwiększenie liczby inwestycji związanych ze zdrowiem.