Nie izoluj się – połącz się: warsztaty z komunikacji

15/03/2021; autor: Fundacja TERAZ

Drugi rok pandemii dla wielu z nas jest bardzo trudny. Z jednej strony uczymy się żyć w świecie codziennego sprawdzania statystyk zachorowań i zgonów, z drugiej – narasta w nas brak kontaktu z bliskimi, kolegami, znajomymi…

Izolacja i poczucie samotności zabija bardziej, niż palenie 15 papierosów dziennie. Mówimy temu NIE!

W czasie takiego ograniczenia kontaktów stworzyliśmy cykl warsztatów poświęconych komunikacji, byśmy mogli wykorzystać moc rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem w zdrowiu.

Cel: To nabycie wiedzy i umiejętności na temat nowoczesnych i wspomagających metod komunikacji, które pomogą w poprawie kontaktów wielopokoleniowych, podniosą odczuwaną jakość życia i odgraniczą poczucie izolacji i samotności.

Do kogo kierujemy warsztaty: do osób, które w wyniku pandemii odczuwają lęk, niepokój, obniżony nastrój, apatię, brak energii. Szczególnie zapraszamy osoby żyjące samotnie, starsze, kobiety samotnie wychowujące dzieci oraz osoby z różnym typem niepełnosprawności, który pogłębia trudność kontaktu społecznego.

Warsztaty będą realizowane w trakcie 6 kolejnych spotkań, raz na 3-4 tygodnie (harmonogram poniżej). Charakter warsztatów będzie półotwarty, tzn. planujemy 2 grupy 20-30 osobowe w stałym składzie, z możliwością dołączenia pojedynczych osób, jeśli zwolni się miejsce. Nabór do grup będzie poprzedzony rozmową wstępną w celu zweryfikowania motywacji Uczestnika do uczestniczenia w całym cyklu warsztatów oraz zapoznania Uczestnika z zasadami uczestnictwa.

Ramowy program spotkań:

• Spotkanie 1:
    • zapoznanie,
    • kontrakt grupowy,
    • psychologiczne aspekty komunikacji – temperament, osobowość, stereotypy i uprzedzenia, sympatie i antypatie.
  • Spotkanie 2:
    • podstawowe zasady komunikacji,
    • rozpoznanie umiejętności i barier uczestników w komunikowaniu się z otoczeniem,
    • co zrobić, gdy zapada milczenie w relacji i komunikacji.
  • Spotkanie 3:
    • współpraca i nastawienie,
    • bariery w komunikacji i sposoby na ich pokonanie,
    • rola emocji w komunikacji
  • Spotkanie 4:
    • potrzeby i oczekiwania
    • nawiązywanie i utrzymywanie relacji
    • czynniki stojące na przeszkodzie skutecznej komunikacji interpersonalnej
  • Spotkanie 5:
    • racje i relacje, czyli o więcej wartościach
    • umiejętność kończenia destrukcyjnych relacji
  • Spotkanie 6:
    • Podsumowanie
    • Ćwiczenia na resztę życia

Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń i pozytywna rozmowa wstępna. Warsztaty są dla uczestników bezpłatne.

Miejsce: spotkania online

Harmonogram zajęć dla grupy 1 – poniedziałki od 16.00 do 18.30

• 05 kwietnia 2021,
  • 26 kwietnia 2021,