Człowiek w świecie peptydów – kosmetologia

Wiedza konsumentów nt. wykorzystania peptydów w kosmetologii i kosmeceutykach a potrzeby konsumenckie w zakresie zabiegów kosmetycznych – czy wiemy, jak sobie poprawić urodę i co możemy zmienić

Peptydy, jako związki chemiczne, nie są powszechnie znane w społeczeństwie. Tymczasem, peptydy to związki, których codzienne zastosowanie coraz bardziej rośnie, stwarzając ciekawe i innowacyjne obszary ich wykorzystania: w medycynie, w żywności, ale również w nowoczesnej kosmetologii i kosmetyce. Są to – jak widać, dziedziny życia, które dla współczesnego człowieka w krajach wysokorozwiniętych, do których niewątpliwie zalicza się również Polska, są praktycznie codziennością. Codziennością, w której cenimy nie tylko to, że jest, ale oczekujemy, by była każdego dnia lepsza i ułatwiała nam oraz przedłużała dobre, zdrowe życie.

Jak obserwujemy, wiedza na temat zastosowania peptydów w kosmetologii i kosmetyce jest szczególnie niewielka i sytuacja ta może zarówno charakteryzować klientów końcowych, czyli konsumentów różnego rodzaju produktów kosmetycznych, ale również, w dużym zakresie – profesjonalistów. Ta niewiedza jest jednym z czynników dość znacząco ograniczający polski rynek kosmetyczny przed dalszym dynamicznym wzrostem, bowiem konsument nieświadomy zalet wynikających z obecności związków peptydowych w preparatach kosmetycznych, nie będzie po nie sięgał i nie będzie ich poszukiwał. Tymczasem właściwości tych związków, powinny zachęcać konsumenta do kupowania produktów z peptydami jak najczęściej.

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów możemy wnioskować, że możliwości rozwojowe branży wyglądają pozytywnie. Co podkreślali uczestnicy projektu,, rodzimy sektor kosmetyczny ma duże tradycje i rozpoznawalne marki. Nasze kosmetyki są uznawane za zdrowe, dobre jakościowo i w miarę naturalne, co wzmacnia siłę polskich producentów na lokalnych rynkach, choć nie rzadko na rynkach zagranicznych ich pozycjonowanie (w stosunku do innych marek – niepolskich) jest wyższe niż w Polsce. Na tym tle, krajowe firmy kosmetyczne, podążając za trendami światowymi, planują częściej wykorzystywać peptydy w swoich produktach, a tym samym poszerzać ofertę nowatorskich, innowacyjnych produktów dedykowanych przede wszystkim anti-agingowi. Jednocześnie, potencjalnym problemem na dalszy dynamiczny rozwój rynku jest brak lub niska wiedza społeczeństwa, jak i samych profesjonalistów (np. personelu sklepów lub salonów kosmetycznych) nt. tego czym są peptydy, jaka może być ich rola w kosmetologii, w jaki sposób działają, co nowego mogłyby wnieść do codziennej ochrony skóry i cery, a także jakie są aktualne możliwości związane z poszczególnymi formami peptydów i związków syntetycznych, dostępnymi aktualnie na rynku.

Osoby uczestniczące w projekcie zauważyły, że pomocne w rozwijaniu rynku byłyby szkolenia i/lub różnego rodzaju spotkania poszerzające i pogłębiające wiedzę konsumentów i klientów na temat nowoczesnej kosmetologii, ze szczególnym uwzględnieniem roli i miejsca aminokwasów, peptydów i białek w produktach.

Biorąc pod uwagę charakterystykę socjodemograficzną uczestników projektu można wskazać, że osoby zainteresowane stosowaniem nowoczesnych, innowacyjnych kosmetyków i dermakosmetyków, to zdecydowanie częściej kobiety, wiek nie ma znaczenia, osoby o wykształceniu wyższym, z miast powyżej 100 tyś, pozostający w związkach, mieszkający w gospodarstwie domowym jedno- lub dwuosobowym, pracujący. Nawyki pielęgnacyjne tych osób obejmują częste używanie kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, ale rzadko korzystają z usług salonów kosmetycznych  salonów SPA. W obrębie grupy osób zainteresowanych nowym produktem można wyodrębnić dwie podgrupy – jedna posiadająca alergie i nadwrażliwości skóry i druga, nieco większa, nie obciążona tego typu kłopotami. Osoby uczulone prawdopodobnie przejawiają aktywną postawę w komunikacji z pracownikami salonów kosmetycznych, co może być dodatkowym motywatorem specjalistów do poszukiwania wiedzy na temat nowinek w zakresie dermakosmetologii. To co warto zrobić we właściwej komunikacji z konsumentami, to edukacja na temat tego czym peptydy sa i jakie może być ich zastosowanie oraz jakich rezultatów może klient oczekiwać przy ich stosowaniu. Do tego celu maja służyć m.in. szkolenia przygotowane na podstawie wyników przeprowadzonego projektu, na które zapraszamy, tak osoby indywidualne, jak i grupy. Można również skorzystać z materiałów edukacyjnych, które przygotowaliśmy dla państwa, a które mają na celu oswajanie pojęcia „peptydy”, jak również wzbogacanie wiedzy o ich innowacyjnych właściwościach w obszarze ochrony skóry i jej regeneracji.

Ale przecież, jeśli wchodzimy na drogę zmiany, to aż kusi, by zacząć od tego jak wyglądamy. To dużo łatwiejszy krok, niż ten związany z naszym wnętrzem i przekonaniem o własnej sile. Dla wielu z nas, to „jak wyglądamy” oznacza również, to „jak się czujemy”, a przecież kto by nie chciał czuć się dobrze, prawda?

eu