Po prostu bądź

Celem projektu „Po prostu bądź” było przeprowadzenie warsztatów edukacyjno – motywująco – wspierających w ujęciu profilowanych potrzeb kobiet zakażonych HIV.

Nie ma dobrego warsztatu, ani skutecznego oddziaływania, jeśli nie rozumiemy co w danej grupie, czy u konkretnego człowieka jest, a co nie jest wspierające. Dlatego projekt składał się z etapu diagnozy, a następnie docelowych warsztatów.

W projekcie przeprowadziliśmy 10 wywiadów oraz przeprowadziliśmy badanie ilościowe w oparciu o wyniki 114 ankiet pilotażowych wśród zakażonych HIV kobiet.

Na tej podstawie wyodrębniliśmy bloki tematyczne, dotyczące zainteresowań Uczestniczek badania i jednocześnie kandydatek do grupy docelowej warsztatów, tj.:

  • codziennych trudności w życiu z chorobą przewlekłą,
  • leczenia antyretrowirusowego,
  • rozpoznawania sygnałów stresu i radzenia sobie z nim,
  • stygmatyzacji i odrzucenia.

Dzięki temu zajęcia mogły być sprofilowane pod aktualne najbardziej potrzebne obszary Uczestniczek, co wyróżnia ten program na tle innych programów skierowanych do osób zakażonych HIV.

Poza dopasowanymi tematami, zadbaliśmy też o różnorodność oprawy. Każdą tematykę poruszaliśmy w nowej odsłonie, w odpowiednio wybranych miejscach spotkań, które miały dodatkowo pomóc Uczestniczkom przełamać wstyd, opór i poczucie gorszości oraz lęk przed dyskryminacją i stygmatyzacją. Miejsca były dobrane odpowiednio do tematyki zajęć tak, aby każda Uczestniczka czuła się komfortowo i bezpiecznie.

Kluczowym aspektem tego projektu było zaangażowanie kobiet zakażonych w proces zmiany własnych nawyków i przekonań, poprzez aktywne uczestnictwo w tworzeniu spotkań.